Metlika
Metliški grad / Življenje ljudi v Beli krajini od prazgodovine do sredine 20. stoletja

Ponedeljek, 15. maj 2017 ob 17:21

Metliški grad
Trg svobode 4, 8330 Metlika

Najava vodenega ogleda za skupine:

belokranjski.muzej@guest.arnes.si

Življenje ljudi v Beli krajini od prazgodovine do sredine 20. stoletja

Uvod v razstavo je petnajstminutni film Podobe Bele krajine, ki z besedo in sliko seznani obiskovalce z zgodovino ter s kulturno in naravno dediščino pokrajine med Gorjanci in Kolpo. V sprejemnici muzeja je na ogled še zanimiva zbirka radijskih aparatov.

Bela krajina je svojevrstna tako v geografskem kot etničnem, kulturološkem in zgodovinskem pogledu. Kdo vse so bili njeni prebivalci niti ne vemo točno, so pa najstarejši ohranjeni predmeti, ki so jih uporabljali, iz časa mlajše kamene dobe. Od takrat (sredi 5. tisočletja pr. Kr.) do pozne antike so tu živela razna ljudstva, ki so za seboj puščala sledove, danes vidne v arheološki zbirki Belokranjskega muzeja.

V kulturnozgodovinski zbirki je prikazana zgodovina Bele krajine od nastanka mest v 14. stoletju do Ilirskih provinc. Zlasti težki časi so bili v 15. in 16. stoletju. Ko so Turki leta 1408 pri Metliki prvič prestopili tla nekdanje Kranjske, so v naslednjih 170-ih letih še velikokrat morili, požigali in plenili po Beli krajini. Da bi se dežela ubranila napadov, je bil v 16. stoletju ob meji zgrajen obrambni sistem, imenovan Vojna krajina, ki so jo poselili Uskoki, pred Turki pobegli Srbi in Hrvati.

Največ predmetov in drugega gradiva je povezanih z Belokranjci, ki so predstavljeni v etnološki zbirki. Ime Beli Kranjci se je pojavilo v prvi polovici 19. stoletja po tedaj tu splošni beli noši in ti prebivalci jugovzhodnega dela nekdanje dežele Kranjske so dali ime celi pokrajini. Prikaz sledi spominu na resnične ljudi, ki so na razstavi prisotni s svojimi predmeti, fotografijami, dokumenti, glasovi. Na tiste, ki so se vse življenje spogledovali z revščino, pa so vseeno peli, tkali lepe otirače in delali še lepše pisanice. Na meščane, ki so po materialnem bogastvu zelo zaostajali za onimi v večjih mestih, po duhovnem pa so jih morda celo prekašali, ko so ustanavljali prva društva na Dolenjskem in Slovenskem.

Zbirka novejše zgodovine opozarja na najpomembnejše dogodke v prvi polovici 20. stoletja. Ob prelomu stoletij so težke gospodarske razmere prisilile na tisoče Belokranjcev, da so se izseljevali v razne evropske dežele, največ pa v Ameriko. V stari Jugoslaviji se je Bela krajina le počasi trgala iz zaostalosti. Bila je brez vsake industrije; imela je le nekaj večjih obrtnih delavnic in premogovnik Kanižarico. Ob izbruhu druge svetovne vojne so jo zasedli Italijani, po kapitulaciji Italije v septembru 1943 pa je dežela med Kolpo in Gorjanci postala svobodno partizansko ozemlje, kar je bil edinstven pojav ne le v drugi svetovni vojni, temveč v zgodovini vojskovanja sploh.

Priloge:

Wed, 21. Oct 2020 at 12:43

DEKD IN TKD 2020
Že vrsto let je v muzeju meseca oktobra posebej pestro. Potekajo namreč Dnevi evropske kulturne dediščine, Teden kulturne dediščine, obeležujemo Teden otroka ter sodelujemo v akciji Z igro do dediščine. Letos ni bilo nič drugače in za nami je nekaj zanimivih delavnic, s katerimi smo obeležili te dogodke. Za uvod so se nam v Muzejski hiši Semič pridružili učenci Osnovne šole Semič, s katerimi smo si ogledali tudi prenos slavnostnega odprtja Dnevov evropske kulturne dediščine, ki se je odvijalo nedaleč stran, v Kulturnem centru Semič. Sledila je delavnica, na kateri so spoznali edino podzemsko školjko na svetu - kongerijo. Z njeno repliko so okrasili zapestnice, ki so jih sami stkali, in na ta način ne le spoznali naravno in kulturno dediščino, temveč ju tudi lično povezali. Med razstavljenimi predmeti donacije v Galeriji Kambič je veliko umetniških stvaritev. Med temi kar nekaj portretov, cvetličnih tihožitij in zanimiva zbirka slik na steklo. Učenci Osnovne šole Metlika so se v galeriji s temi deli seznanili in nato na določeno temo tudi sami ustvarjali. Prelevili so se v slikarje ter si naslikali portret na magnet. Nastale so tudi zanimive slike na steklo, pri čemer jih je zabavala zrcalna podoba zapisanih imen. Ustvarili pa so tudi malce drugačna tihožitja - iz rož iz papirja. Zadnje delavnice v sklopu DEKD in TKD nam zaradi ukrepov žal ni uspelo izpeljati, zato boste zaklade iz Belokranjskega muzeja spoznali ob kakšni drugi priložnosti. Spremljajte nas, da vam ne uide. Nekaj utrinkov izvedenih delavnic pa si oglejte v galeriji spodaj.

Wed, 23. Sep 2020 at 11:32

SPOZNAJ? OHRANI. VARUJ!

Tue, 25. Aug 2020 at 12:07

KONGERIJA