Metlika
Metliški grad / Življenje ljudi v Beli krajini od prazgodovine do sredine 20. stoletja

Ponedeljek, 15. maj 2017 ob 17:21

Metliški grad
Trg svobode 4, 8330 Metlika

Najava vodenega ogleda za skupine:

belokranjski.muzej@guest.arnes.si

Življenje ljudi v Beli krajini od prazgodovine do sredine 20. stoletja

Uvod v razstavo je petnajstminutni film Podobe Bele krajine, ki z besedo in sliko seznani obiskovalce z zgodovino ter s kulturno in naravno dediščino pokrajine med Gorjanci in Kolpo. V sprejemnici muzeja je na ogled še zanimiva zbirka radijskih aparatov.

Bela krajina je svojevrstna tako v geografskem kot etničnem, kulturološkem in zgodovinskem pogledu. Kdo vse so bili njeni prebivalci niti ne vemo točno, so pa najstarejši ohranjeni predmeti, ki so jih uporabljali, iz časa mlajše kamene dobe. Od takrat (sredi 5. tisočletja pr. Kr.) do pozne antike so tu živela razna ljudstva, ki so za seboj puščala sledove, danes vidne v arheološki zbirki Belokranjskega muzeja.

V kulturnozgodovinski zbirki je prikazana zgodovina Bele krajine od nastanka mest v 14. stoletju do Ilirskih provinc. Zlasti težki časi so bili v 15. in 16. stoletju. Ko so Turki leta 1408 pri Metliki prvič prestopili tla nekdanje Kranjske, so v naslednjih 170-ih letih še velikokrat morili, požigali in plenili po Beli krajini. Da bi se dežela ubranila napadov, je bil v 16. stoletju ob meji zgrajen obrambni sistem, imenovan Vojna krajina, ki so jo poselili Uskoki, pred Turki pobegli Srbi in Hrvati.

Največ predmetov in drugega gradiva je povezanih z Belokranjci, ki so predstavljeni v etnološki zbirki. Ime Beli Kranjci se je pojavilo v prvi polovici 19. stoletja po tedaj tu splošni beli noši in ti prebivalci jugovzhodnega dela nekdanje dežele Kranjske so dali ime celi pokrajini. Prikaz sledi spominu na resnične ljudi, ki so na razstavi prisotni s svojimi predmeti, fotografijami, dokumenti, glasovi. Na tiste, ki so se vse življenje spogledovali z revščino, pa so vseeno peli, tkali lepe otirače in delali še lepše pisanice. Na meščane, ki so po materialnem bogastvu zelo zaostajali za onimi v večjih mestih, po duhovnem pa so jih morda celo prekašali, ko so ustanavljali prva društva na Dolenjskem in Slovenskem.

Zbirka novejše zgodovine opozarja na najpomembnejše dogodke v prvi polovici 20. stoletja. Ob prelomu stoletij so težke gospodarske razmere prisilile na tisoče Belokranjcev, da so se izseljevali v razne evropske dežele, največ pa v Ameriko. V stari Jugoslaviji se je Bela krajina le počasi trgala iz zaostalosti. Bila je brez vsake industrije; imela je le nekaj večjih obrtnih delavnic in premogovnik Kanižarico. Ob izbruhu druge svetovne vojne so jo zasedli Italijani, po kapitulaciji Italije v septembru 1943 pa je dežela med Kolpo in Gorjanci postala svobodno partizansko ozemlje, kar je bil edinstven pojav ne le v drugi svetovni vojni, temveč v zgodovini vojskovanja sploh.

Priloge:

Thu, 6. Aug 2020 at 12:20

ŽUPANČIČ IN VELIKI ŠMAREN
Vljudno vabljeni!

Fri, 31. Jul 2020 at 09:11

Portret
Kratka predstavitev pojma in zgodovine, primeri del iz Donacije Kambič ter  slikovna navodila za ustvarjanje na temo portreta.

Fri, 31. Jul 2020 at 09:10

Tihožitje
Kratka predstavitev pojma in zgodovine, primeri del iz Donacije Kambič ter slikovna navodila za ustvarjanje na temo tihožitja.

Fri, 31. Jul 2020 at 09:07

Učimo se o likovni umetnosti
Delovni zvezek Učimo se o likovni umetnosti skozi dela, ki jih hrani Belokranjski muzej Metlika, predstavi osnovne pojme likovne umetnosti, zajete v učnem načrtu 1. triade osnovne šole.

Mon, 20. Jul 2020 at 10:42

Mirko Kambič TAM POD TRIGLAVOM
V Galeriji Kambič je do konca leta 2020 na ogled razstava fotografij belokranjskega rojaka mag. Mirka Kambiča. Pričujočo razstavo je ob stoletnici njegovega rojstva v letu 2019 pripravil Muzej novejše zgodovine Slovenije, za predstavitev v Metliki pa je avtor razstave Miran Kambič dodal še serijo črno-belih fotografij iz Bele krajine. Vljudno vabljeni!

Fri, 3. Jul 2020 at 14:18

POLETJE V MUZEJSKI DRUŽBI
Naj bo poletna pripeka in iščete hladen kotiček ali pa deževen dan, ki vas prežene pod streho - muzej s svojimi dislociranimi enotami je vedno odlična izbira. Vabljeni k spoznavanju kulturne in naravne dediščine Bele krajine, njene zgodovine in zaslužnih ljudi! METLIŠKI GRAD Življenje ljudi v Beli krajini od prazgodovine do sredine 20. stoletja GALERIJA KAMBIČDonacija Kambič SPOMINSKA HIŠA OTONA ŽUPANČIČAŽupančič – mojster besede; Zaslužni Belokranjci MUZEJSKA HIŠA SEMIČCenter narave Bele krajine; Semič v dvajsetih slikah; Vinogradniška zbirka
Stalne razstave Belokranjski muzej