Knjiga metliškega čevljarskega ceha
Belokranjski muzej Metlika

Ponedeljek, 29. Marec 2021 ob 14:45

Odpri galerijo

Zgodovina metliškega obrtništva in trgovine sega prav gotovo v čas nastanka takratnega Novega trga in pozneje mesta, ki je kmalu po pridobitvi mestnih privilegijev (1365) prevzelo pokrajinsko ime Metlika. Obrtniki so svoje izdelke sprva prodajali na domu, pa tudi kot krošnjarji od vrat do vrat po bližnjih in oddaljenih krajih. Z uveljavitvijo trških in mestnih privilegijev so ob plačani mitnini prodajali na sejmih.

Mestni obrtniki so bili že zgodaj združeni v cerkveno Bratovščino sv. Rešnjega telesa (1444). V boju za večji zaslužek so nastopali proti kmečkemu obrtništvu in tovorništvu, ki ga je zaradi lastnih koristi – pobiranja mitnin – podpiralo plemstvo. Metličani so že leta 1492 pod pretvezo turške nevarnosti dosegli, da se je povsem legalen sejem iz hribovske Bojanje vasi preselil v Metliko. Mestu so poskušali priboriti izključno pravico do prostora, kjer potekata trgovina in obrtniška dejavnost.

Začetniki metliškega ceha so bili mesarji in čevljarji, cehovske listine, ki so bile pozneje zvezane v knjigo, pa vsebujejo zapise od leta 1587 do leta 1836. Večina besedil je v nemškem jeziku, iz 17. stoletja pa je tudi 31 slovenskih, kar je dragocenost tako za sloveniste kakor za zgodovinarje. Med slovenskimi razlikujemo tri vrste besedil: najkrajši so zapisi o novih članih, sledijo sklepi letnih in četrtletnih skupščin, najdaljši pa je dopis ceha mestnemu svetu v Metliki.

Na skupščinah so v ceh (poſten antuerh) sprejemali (ſapisali) nove člane (bratie), volili upravo, sklepali o denarnih zadevah, sprejemali nova cehovska pravila, kaznovali člane, ki so izvajali nelojalno konkurenco in niso upoštevali pravil, nastopali proti šušmarjem (nepoſten antuerh) in nečlanom.

V drugi polovici 17. stoletja je ceh do zadnjih postal prijaznejši, o čemer priča zapis z 9. februarja 1664, ko se je nečlan Matija Juk z Gorenjih Lazov s cehom dogovoril in plačal mitnino (v poſten antuerh ſglihal jnu poſtenu platil), da je lahko svoje izdelke prodajal na sejmu (da bode ſeguren poit v ſaime), na tedenski tržnici pa ne (a na terge nizh).

Nov državni zakon s konca 19. stoletja (1883) je sprostil okorelost dotedanje organizacije obrtne dejavnosti, in metliški ceh je po več kot štiristo letih razpadel. Obrtniki so se združili v Zadrugo vseh obrtnikov metliškega sodnega okraja (1888). Na ceh je spominjal le še odsek Društva mojstrov, ki je skrbel za pogrebe svojih članov.

<< Naprej v preteklost - #Slovenija

Galerija slik

Zadnje objave

Mon, 25. Nov 2024 at 09:54

67 ogledov

Vabljeni!
Razstave Belokranjskega muzejav Metliškem gradu in Galeriji Kambičbodo na Ta veseli dan kulture,v torek, 3. decembra 2024, med 9. in 17. urona ogled brezplačnoPo novi stalni razstavi"... v deželi, ki se imenuje Metlika ..."Bela krajina v srednjem in novem vekuv Metliškem gradubo ob 16. urivodil zgodovinar dr. Janez WeissV Galeriji Kambičbo ob 13. uridelavnica za otroke ZimaVljudno vabljeni!

Fri, 22. Nov 2024 at 14:20

101 ogledov

Vabljeni!
Veliko posameznikov in ustanov je zaslužnih,da vas lahko povabimo na odprtjenove stalne razstave Belokranjskega muzeja»… v deželi, ki se imenuje Metlika …«Bela krajina v srednjem in novem vekuv petek, 29. novembra 2024,ob 14. uri v Metliški gradČastni gost slovesnosti bo akademikprof. dr. Peter Štih,predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti,ki se mu bodo pridružili:Martina Legan Janžekovič, županja Občine Metlika,Polona Kambič, županja Občine Semič, inAndrej Kavšek, župan Občine ČrnomeljRazstavo bo predstavil avtor idejne zasnove in besedildr. Janez Weiss,srednjeveško vzdušje pa bo ustvaril Trio v B in C:Tina Vrščaj, violina; Mojca Rebolj Dizdar, kljunasta flavta; Aljoša Vrščaj, lutnjaPočaščeni bomo, če se nam boste pridružiliRazstava v Metliškem graduBela krajina v odsevu sedmih tisočletijŽivljenje in zapuščina naših prednikovbo v soboto, 30. novembra 2024, med 9. in 17. uro,v nedeljo, 1. decembra 2024, med 10. in 14. uro, inv torek, 3. decembra 2024, med 9. in 17. urona ogled brezplačnoPo drugem delu razstave»… v deželi, ki se imenuje Metlika …«Bela krajina v srednjem in novem vekubo na Ta veseli dan kulture,v torek, 3. decembra 2024, ob 16. urivodil zgodovinar dr. Janez Weiss

Mon, 23. Sep 2024 at 10:23

229 ogledov

Belokranjec v vesolju - dr. Anton Mavretič

Fri, 7. Jun 2024 at 14:29

694 ogledov

Evropski dnevi arheologije 2024

Fri, 7. Jun 2024 at 14:19

630 ogledov

Poletna muzejska noč

Fri, 19. Apr 2024 at 09:42

662 ogledov

Izdelajmo si rovaš
Teme
Muzej na spletu

Prijatelji

Dežela Uskokov

NAJBOLJ OBISKANO

Knjiga metliškega čevljarskega ceha