Knjiga metliškega čevljarskega ceha
Belokranjski muzej Metlika

Ponedeljek, 29. Marec 2021 ob 14:45

Odpri galerijo

Zgodovina metliškega obrtništva in trgovine sega prav gotovo v čas nastanka takratnega Novega trga in pozneje mesta, ki je kmalu po pridobitvi mestnih privilegijev (1365) prevzelo pokrajinsko ime Metlika. Obrtniki so svoje izdelke sprva prodajali na domu, pa tudi kot krošnjarji od vrat do vrat po bližnjih in oddaljenih krajih. Z uveljavitvijo trških in mestnih privilegijev so ob plačani mitnini prodajali na sejmih.

Mestni obrtniki so bili že zgodaj združeni v cerkveno Bratovščino sv. Rešnjega telesa (1444). V boju za večji zaslužek so nastopali proti kmečkemu obrtništvu in tovorništvu, ki ga je zaradi lastnih koristi – pobiranja mitnin – podpiralo plemstvo. Metličani so že leta 1492 pod pretvezo turške nevarnosti dosegli, da se je povsem legalen sejem iz hribovske Bojanje vasi preselil v Metliko. Mestu so poskušali priboriti izključno pravico do prostora, kjer potekata trgovina in obrtniška dejavnost.

Začetniki metliškega ceha so bili mesarji in čevljarji, cehovske listine, ki so bile pozneje zvezane v knjigo, pa vsebujejo zapise od leta 1587 do leta 1836. Večina besedil je v nemškem jeziku, iz 17. stoletja pa je tudi 31 slovenskih, kar je dragocenost tako za sloveniste kakor za zgodovinarje. Med slovenskimi razlikujemo tri vrste besedil: najkrajši so zapisi o novih članih, sledijo sklepi letnih in četrtletnih skupščin, najdaljši pa je dopis ceha mestnemu svetu v Metliki.

Na skupščinah so v ceh (poſten antuerh) sprejemali (ſapisali) nove člane (bratie), volili upravo, sklepali o denarnih zadevah, sprejemali nova cehovska pravila, kaznovali člane, ki so izvajali nelojalno konkurenco in niso upoštevali pravil, nastopali proti šušmarjem (nepoſten antuerh) in nečlanom.

V drugi polovici 17. stoletja je ceh do zadnjih postal prijaznejši, o čemer priča zapis z 9. februarja 1664, ko se je nečlan Matija Juk z Gorenjih Lazov s cehom dogovoril in plačal mitnino (v poſten antuerh ſglihal jnu poſtenu platil), da je lahko svoje izdelke prodajal na sejmu (da bode ſeguren poit v ſaime), na tedenski tržnici pa ne (a na terge nizh).

Nov državni zakon s konca 19. stoletja (1883) je sprostil okorelost dotedanje organizacije obrtne dejavnosti, in metliški ceh je po več kot štiristo letih razpadel. Obrtniki so se združili v Zadrugo vseh obrtnikov metliškega sodnega okraja (1888). Na ceh je spominjal le še odsek Društva mojstrov, ki je skrbel za pogrebe svojih članov.

<< Naprej v preteklost - #Slovenija

Galerija slik

Zadnje objave

Mon, 16. Jun 2025 at 13:57

116 ogledov

Vabljeni!

Mon, 16. Jun 2025 at 13:53

176 ogledov

Hvala za obisk!
Poletna muzejska noč je za nami. Vanjo nas je z nitjo vpeljala otroška domišljija, sledil je metalurški obisk prazgodovine, nato vpogled v zapuščino Franceta Marolta, z živo dediščino pa so jo obogatili še člani Metliške folklorne skupine Ivan Navratil.

Wed, 4. Jun 2025 at 09:42

157 ogledov

Vabljeni!
Včeraj zvečer so v Galeriji Kambič odmevale operne arije. Ob odprtju razstave Čipka, odeta v simfonijo, posvečene primadoni Vilmi Bukovec Kambič, nas je v njen operni svet prestavila sopranistka Jerica Steklasa ob spremljavi pianistke Kayoko Ikeda.Pričujoča razstava, ki jo je navdihnilo življenje operne dive, je plod sodelovanja Klekljarske skupine Žnurce iz Trebnjega in Mestnega muzeja Idrija. Na ogled so elegantna oblačila članic društva, dopolnjena z idrijskimi čipkami, sklekljanimi po vzorcih iz zapuščine idrijske mojstrice Zorke Rupnik iz muzejskega depoja.V programu so poleg direktorice Belokranjskega muzeja Andreje Brancelj Bednaršek o zanimivem projektu spregovorile mag. Mirjam Gnezda Bogataj, muzejska svetovalka iz Mestnega muzeja Idrija, in Marija Prosenik, ustanoviteljica Klekljarske skupine Žnurce iz Trebnjega. Razstavo pa sta v duetu odprli županji Občin Trebnje in Metlika, Mateja Povhe in Martina Legan Janžekovič.Razstava je na ogled do 30. avgusta 2025. Prisrčno vabljeni! Foto: Leon Gregorčič

Sat, 17. May 2025 at 14:55

213 ogledov

PROST VSTOP!
Tudi letos vas obMednarodnem dnevu muzejev,v nedeljo, 18. maja 2025,med 10. in 18. urovabimo na brezplačen ogled stalnih in občasne razstave.V Metliškem gradu se lahko ob 10. uri najprej pridružite kustosinji pedagoginji na delavnici za družine V viteški kleti. Vsako polno uro bo projekcija filma Podobe Bele krajine, nadalje pa se boste lahko sprehodili po stalni razstavi Bela krajina v odsevu sedmih tisočletij - Življenje in zapuščina naših prednikov ter razstavi posvečeni zadnjemu graščaku in ustanovitelju požarne obrambe Josipu Savinšku.V Galeriji Kambič si boste lahko poleg stalne razstave Ljubiteljev zaklad ogledali pregledno občasno razstavo Maja Weiss 60!, posvečeno bogati filmski karieri in 60. jubileju režiserke, Metličanke Maje Weiss. Na ogled so tudi avtoričini kratki dokumentarci ter film Varuh meje (2002), s katerim se je vpisala v zgodovino slovenskega filma kot prva režiserka igranega celovečerca.

Mon, 5. May 2025 at 14:37

244 ogledov

Vabljeni!
V Galeriji Kambič je do 7. junija 2025 na ogled razstava, ki je nastala ob 60. jubileju režiserke, Metličanke Maje Weiss.Pregled avtoričine filmografije je nastal ob retrospektivi Maja Weiss 60!, ki jo je med marcem in majem 2025 organizirala Slovenska kinoteka.Režijo je študirala na AGRFT med letoma 1984 in 1988, njena izjemnost pa je bila opažena že v času študija. V svoji štiridesetletni karieri je ustvarila izjemno bogat opus, v zgodovino slovenskega filma pa se je zapisala kot prva režiserka igranega celovečerca Varuh meje (2002). Izredno bogato je tudi njeno ustvarjanje na področju dokumentarnega filma, kjer odstira različne pereče družbenopolitične teme.Njeni filmi so prepotovali svet in prejeli mnoge prestižne domače in mednarodne nagrade.Vir: Slovenska kinotekaVabljeni k ogledu!

Tue, 15. Apr 2025 at 09:36

272 ogledov

Vabljeni!
Teme
Muzej na spletu

Prijatelji

Dežela Uskokov

NAJBOLJ OBISKANO

Knjiga metliškega čevljarskega ceha