V tehniško zbirko Belokranjskega muzeja smo najprej uvrstili zbirko 52 radijskih aparatov, ki jih je ustanovi poklonil belokranjski rojak Anton Stipanič. Kasneje smo v zbirko dodajali različne mehanske, električne in elektronske naprave. Vsaka zase predstavlja delček tehniške zgodovine, ki vpliva na vsakdanje življenje ljudi. Število predmetov v zbirki se bo v prihodnje gotovo hitro povečalo.
RADIO LOEWE
1926
inv. št.: 2823
Radio Loewe, izdelan v Nemčiji, opremljen z elektronko 3NF, ki je imela vgrajene kondenzatorje in upore, je deloval na srednjem valovnem območju. Ni imel zvočnikov, zato so radijski program poslušali s pomočjo slušalk. Na slovenskem je prva radijska postaja začela oddajati leta 1928.
Foto: Branko Babić
PISALNI STROJ TRIUMPH STANDARD 12
okoli leta 1930, Metlika
inv. št.: 1742
.
Prve pisalne stroje so začeli serijsko izdelovati v ZDA leta 1873. Z njihovo uvedbo v urade in podjetja se je pojavil nov poklic - strojepiska. Ob koncu 20. stoletja so pisalne stroje zamenjali računalniki. V nemški tovarni Triumph v Hamburgu so stroje izdelovali do leta 1997. Pisalni stroj, ki so ga uporabljali v Kmetijski zadrugi v Metliki do konca šestdesetih let 20. stoletja, ima slovensko tipkovnico.
Foto: Branko Babić
RADIO SAVICA 65
1956
inv. št.: 2824
.
Leta 1951 je podjetje Iskra začelo izdelovati radijske aparate. Različnim modelom so dajali izključno slovenska imena: Savica, Vesna, Portorož, Triglav, Kras, Soča, Bled itd. Sestavljali so jih v obratih v Kranju in Ljubljani, sestavne dele zanje pa so izdelovali tudi v drugih Iskrinih obratih po Sloveniji, med drugim tudi v belokranjskem Semiču, kjer nastanek tovarne sega v čas izdelave prvih lastnih radijskih sprejemnikov.
Foto: Branko Babić