Ustvarjajte z nami - Sokol
Belokranjski muzej Metlika

Sreda, 30. marec 2022 ob 10:31

Odpri galerijo

Naredimo si igračo sokol:

Galerija slik

Zadnje objave

Mon, 22. May 2023 at 09:12

90 ogledov

Vabljeni!
Združenje zgodovinskih mest Slovenije je v sodelovanju s Slovenskimi železnicami in Skupnostjo muzejev Slovenije pripravilo oglaševalsko kampanjo Z vlakom po kulturo! V zgodovinska mesta Slovenije.S kampanjo želijo spodbuditi turistični obisk zgodovinskih mest in njihovih kulturnih znamenitosti z uporabo javnega prevoza*. Ob predložitvi vozovnice Slovenskih železnic, veljavne na dan obiska, ali ob predložitvi potrdila, izdanega na podlagi veljavne IJPP kartice, po 1. juniju pa tudi »nove vseslovenske« vozovnice boste tako v času od 23. maja do 30. junija 2023 deležni 20-odstotnega popusta na redne cene vstopnic v kulturne ustanove.V akciji sodeluje tudi Belokranjski muzej ter več kot 60 izjemnih lokacij dediščine katerih nabor si lahko ogledate tukaj in načrtujete svoje kulturno doživetje zgodovinskih mest Slovenije.Vabljeni po kulturo! *Kljub temu, da kampanja nosi naslov »Z vlakom v zgodovinska mesta«, bodo vanjo vključena tudi mesta brez železniške povezave. Popust se lahko unovči tudi ob predložitvi potrdila, prejetega na podlagi veljavne kartice IJPP, ki se uporablja tako za prevoz z vlakom kot za avtobusne prevoze.

Fri, 12. May 2023 at 10:01

87 ogledov

VABLJENI!

Thu, 30. Mar 2023 at 14:26

239 ogledov

Belokranjske pisanice
Leta 2003 je Unesco sprejel Konvencijo o varovanju nesnovne kulturne dediščine, ki jo je Republika Slovenija ratificirala leta 2008. Od takrat nastaja Register nesnovne kulturne dediščine Slovenije, v katerega je vpisanih tudi nekaj enot z območja Bele krajine.Včerajšnjo, 5. april 2023, predstavitev prenovljene razstave Belokranjske pisanice, ki bo namenjena za gostovanja, smo pospremili z glasbo, pijačo in jedačo. A ne katerokoli, pridružili so se nam namreč nosilci enot, vpisanih v Register nesnovne kulturne dediščine. Članice in člani Metliške folklorne skupine Ivan Navratil ohranjajo Vuzemske plese in igre v Metliki, Društvo kmečkih žena skrbi, da se bo ohranila tradicija priprave belokranjske pogače ter proste in belokranjske povitice, člani Soseske Drašiči, posebne oblike vaške samouprave, pa so postregli s soseskim vinom 54 gospodarjev.Razstava bo na ogled še ves praznični konec tedna (do ponedeljka, 10. aprila), zato prisrčno vabljeni na ogled in predah od praznične mize.

Wed, 29. Mar 2023 at 13:36

176 ogledov

Arheoigra
~~~~~~

Thu, 9. Feb 2023 at 13:57

425 ogledov

Iz hiše na metliških Dragah
  Belokranjski muzej je ob koncu leta 2019 prejel dragoceno zbirko z več kot tristo predmeti, katerih večina odslikava podobo meščanskega življenja v drugi polovici 19. in prvi polovici 20. stoletja. Do takrat muzej tovrstnih predmetov (porcelan, srebro, steklo, tekstil) ni hranil prav veliko, zato so lepo obogatili našo kulturnozgodovinsko zbirko.   Predmete sta donirala dr. Janez Dular in mag. Andrej Dular, nahajali pa so se v hiši njunih prednikov na metliških Dragah. Od leta 1863, ko jo je dala zgraditi Antonija Wanka pl. Lenzenheim, prvič poročena s Karlom Fuxom, se je zvrstilo nekaj generacij Fuxovega rodu, zadnja pa je nosila priimek Dular. Nazadnje je v hiši živel profesor Jože Dular, dolgoletni ravnatelj Belokranjskega muzeja. Njegova sinova sta v donacijo vključila tudi očetove osebne predmete in ji dodala številna likovna dela.   Pripravo razstave in izdajo kataloga smo načrtovali že v letu 2020, a je epidemija razstavo preprečila. Našo primarno nalogo smo kljub vsemu opravili: vsi predmeti so bili inventarizirani, fotografirani, digitalizirani, konservirani in objavljeni v katalogu. Izbor predmetov si lahko ogledate tukaj.   Zgodba se tu ni končala, saj sta nas Janez in Andrej Dular obdarila še z novimi predmeti, med katerimi je tudi kar nekaj kosov pohištva. Skupno število se je povzpelo nad petsto.   Za razstavo smo naredili tematski in kronološki izbor predmetov in jih dopolnili s panoji, ki spremljajo stanovalce hiše na Dragah. S še nekaj trdnimi družinami so Fuxovi skoraj tristo let sooblikovali meščanski utrip Metlike in se za vedno zapisali v zgodovino mesta.   Po zaslugi Janeza in Andreja Dularja se bodo z njihovo zapuščino srečevali tudi prihodnji rodovi. ~   Vljudno vabljeni v Galerijo Kambič med 8. februarjem in 9. septembrom 2023!   

Tue, 31. Jan 2023 at 13:21

540 ogledov

Slovenski kulturni praznik
  Na dan slovenske kulture smo v muzej želeli pritegniti različne generacije. Od najmlajših, ki se s preteklostjo seznanjajo skozi igro, do malo starejših, ki so bili sami priča marsikateremu dogodku tokrat predstavljene lokalne zgodovine.   Otroci so se vrnili v čas prve poselitve Bele krajine in se skozi prazgodovinska obdobja ter stari in srednji vek sprehodili s pomočjo zanimive Arheoigre. Na zabaven način, ob obilici barv, sestavljank, magnetkov in preizkušanja spomina, jih je kustosinja pedagoginja Alenka Misja seznanila z bogatstvom arheoloških najdb na naših tleh in v muzejski zbirki.      V Galeriji Kambič smo odprli razstavo z naslovom Iz hiše na metliških Dragah, mimo katere Metličani hodijo že od leta 1863, nevedoč, kdo vse so bili njeni prebivalci, z izjemo zadnjega, Jožeta  Dularja, ki so ga kot ravnatelja Belokranjskega muzeja poznali skorajda vsi. Predmete iz hiše njunih prednikov sta muzeju podarila njegova sinova, dr. Janez Dular in mag. Andrej Dular. Donacijo je predstavila direktorica muzeja in avtorica razstave Andreja Brancelj Bednaršek, odprla pa jo je županja Občine Metlika, Martina Legan Janžekovič.   Sklepni del kulturnega praznika nas je popeljal spet v nekoliko bolj oddaljeno preteklost tega prostora. Obiskovalci so si ob vodstvu arheologa Kristjana Husiča ogledali stalno razstavo Arheološko bogastvo Bele krajine in dobili prvovrsten vpogled v življenje naših prednikov.    Nekaj utrinkov kulture na delu si oglejte v galeriji.     
Teme
arhiv muzejnaspletu ustvarjanje sokoli

Prijatelji

Dežela Uskokov

NAJBOLJ OBISKANO

Ustvarjajte z nami - Sokol