Naravoslovje

Torek, 15. Oktober 2019 ob 13:56

ČLOVEŠKA RIBICA ALI MOČERIL (Proteus anguinus) inv. št.: N 35

Zbirka je sicer skromna, a vendar povedna. V njej je nekaj rudnin (železova ruda, boksit), premog iz danes zaprtega Rudnika rjavega premoga v Kanižarici pri Črnomlju in kamenine (lapor, dolomitski in drugi belokranjski apnenci). Primerek človeške ribice kaže na podzemni svet, ki je poleg steljnikov z brezami, vinskih goric in najtoplejše slovenske reke Kolpe ena od značilnosti Bele krajine.

ČLOVEŠKA RIBICA ALI MOČERIL
(Proteus anguinus)
inv. št.: N 35

Leta 1972 so v muzej prinesli človeško ribico, ki je skupaj s še devetimi prišla na dan iz majhnega studenca ob Krupi. Še bolj zanimivo odkritje pa je bilo leta 1986, ko so našli črnega močerila, ki živi le v podzemlju v ožji okolici Črnomlja.

ČLOVEŠKA RIBICA ALI MOČERIL<br>(Proteus anguinus)<br>Inv. št.: N 35			Foto: Branko Babić

muzejske zbirke Belokranjski muzej

Naravoslovje