Luč - razsvetljava s trskami
Belokranjski muzej Metlika

Torek, 14. December 2021 ob 09:56

Odpri galerijo

Trska ali luč

Nekoč so v Beli krajini svetili s trskami, ki so jih imenovali luč, treske ali lučke. Tesali so jih iz hrastovih, bukovih, brezovih ali gabrovih mladih debel, 10 do 15 cm debelih. Debla so najprej razžagali na 60 do 80 cm dolge kose, ki so jih nato s sekiro razcepili v tanke, do 5 cm široke trske. Posušili so jih na peči.

Luč pa so lahko tudi »naribali«. Skobeljniku, obliču podobna priprava ali »ribežen« ima na sredini odprtino, v katero je pritrjen 6 cm širok nož. V ogrodje sta zabiti dve palici, s katerima sta dva krepka moška, na vsaki strani po eden, držala ta oblič in v zamahu odrezovala trske s kosa lesa.

Belokranjci so luč navadno žgali na čelešniku, ki so ga imenovali tudi železne klešče ali lučerna. Čelešnik je bil kovano, različno zvito in včasih prav umetelno oblikovano železo, ki ima zgoraj klešče ali feder. Tega so s pritiskom roke razprli, da je zgrabil in stisnil trsko, luč. Železo je bilo nasajeno na kolec, ta pa je bil zabit v lesen panjiček ali v razvejano drevesno korenino.

Z goreče trske so z drugo trsko utrinjali ali česali ogorke, ki so padali v kak star podstavljen lonec, pleh napolnjen z vodo, da niso zažgali lesenega poda. Če so imeli pri hiši ilovnat pod, so ogorki navadno padali kar na tla.

Čelešnik so uporabljali vse do uveljavitve petrolejk. 

Vir: Svetila v Beli krajini, Belokranjski muzej Metlika, 1995

Foto: Branko Babič, Janez Pukšič

<< Naprej v preteklost - #veselimuzej

Galerija slik

Zadnje objave

Mon, 16. Jun 2025 at 13:57

135 ogledov

Vabljeni!

Mon, 16. Jun 2025 at 13:53

195 ogledov

Hvala za obisk!
Poletna muzejska noč je za nami. Vanjo nas je z nitjo vpeljala otroška domišljija, sledil je metalurški obisk prazgodovine, nato vpogled v zapuščino Franceta Marolta, z živo dediščino pa so jo obogatili še člani Metliške folklorne skupine Ivan Navratil.

Wed, 4. Jun 2025 at 09:42

177 ogledov

Vabljeni!
Včeraj zvečer so v Galeriji Kambič odmevale operne arije. Ob odprtju razstave Čipka, odeta v simfonijo, posvečene primadoni Vilmi Bukovec Kambič, nas je v njen operni svet prestavila sopranistka Jerica Steklasa ob spremljavi pianistke Kayoko Ikeda.Pričujoča razstava, ki jo je navdihnilo življenje operne dive, je plod sodelovanja Klekljarske skupine Žnurce iz Trebnjega in Mestnega muzeja Idrija. Na ogled so elegantna oblačila članic društva, dopolnjena z idrijskimi čipkami, sklekljanimi po vzorcih iz zapuščine idrijske mojstrice Zorke Rupnik iz muzejskega depoja.V programu so poleg direktorice Belokranjskega muzeja Andreje Brancelj Bednaršek o zanimivem projektu spregovorile mag. Mirjam Gnezda Bogataj, muzejska svetovalka iz Mestnega muzeja Idrija, in Marija Prosenik, ustanoviteljica Klekljarske skupine Žnurce iz Trebnjega. Razstavo pa sta v duetu odprli županji Občin Trebnje in Metlika, Mateja Povhe in Martina Legan Janžekovič.Razstava je na ogled do 30. avgusta 2025. Prisrčno vabljeni! Foto: Leon Gregorčič

Sat, 17. May 2025 at 14:55

226 ogledov

PROST VSTOP!
Tudi letos vas obMednarodnem dnevu muzejev,v nedeljo, 18. maja 2025,med 10. in 18. urovabimo na brezplačen ogled stalnih in občasne razstave.V Metliškem gradu se lahko ob 10. uri najprej pridružite kustosinji pedagoginji na delavnici za družine V viteški kleti. Vsako polno uro bo projekcija filma Podobe Bele krajine, nadalje pa se boste lahko sprehodili po stalni razstavi Bela krajina v odsevu sedmih tisočletij - Življenje in zapuščina naših prednikov ter razstavi posvečeni zadnjemu graščaku in ustanovitelju požarne obrambe Josipu Savinšku.V Galeriji Kambič si boste lahko poleg stalne razstave Ljubiteljev zaklad ogledali pregledno občasno razstavo Maja Weiss 60!, posvečeno bogati filmski karieri in 60. jubileju režiserke, Metličanke Maje Weiss. Na ogled so tudi avtoričini kratki dokumentarci ter film Varuh meje (2002), s katerim se je vpisala v zgodovino slovenskega filma kot prva režiserka igranega celovečerca.

Mon, 5. May 2025 at 14:37

265 ogledov

Vabljeni!
V Galeriji Kambič je do 7. junija 2025 na ogled razstava, ki je nastala ob 60. jubileju režiserke, Metličanke Maje Weiss.Pregled avtoričine filmografije je nastal ob retrospektivi Maja Weiss 60!, ki jo je med marcem in majem 2025 organizirala Slovenska kinoteka.Režijo je študirala na AGRFT med letoma 1984 in 1988, njena izjemnost pa je bila opažena že v času študija. V svoji štiridesetletni karieri je ustvarila izjemno bogat opus, v zgodovino slovenskega filma pa se je zapisala kot prva režiserka igranega celovečerca Varuh meje (2002). Izredno bogato je tudi njeno ustvarjanje na področju dokumentarnega filma, kjer odstira različne pereče družbenopolitične teme.Njeni filmi so prepotovali svet in prejeli mnoge prestižne domače in mednarodne nagrade.Vir: Slovenska kinotekaVabljeni k ogledu!

Tue, 15. Apr 2025 at 09:36

298 ogledov

Vabljeni!
Teme
Muzej na spletu

Prijatelji

Dežela Uskokov

NAJBOLJ OBISKANO

Luč - razsvetljava s trskami