Ivan Navratil: Zapis
Belokranjski muzej Metlika

Torek, 18. Februar 2025 ob 08:19

Odpri galerijo

IVAN NAVRATIL
5. marec 1825, Metlika – 28. november 1896, Dunaj
urednik, jezikoslovec, narodopisec, rodoljub, starosta dunajskih Slovencev

Ivan Navratil, foto Franjo Pommer, okoli 1860, inv. št. D 021

Ivan Navratil je bil po očetu češkega rodu, mati pa je bila Belokranjka iz Rosalnic. Obiskoval je metliško dvorazrednico, gimnazijo v Novem mestu in filozofski licej v Ljubljani, ki ga je končal leta 1845. Služboval je kot sodni uradnik v Ljubljani, od leta 1851 pa je bil oficial in prevajalec pri državnem sodišču na Dunaju, kjer je preživel petinštirideset let svojega življenja.


Da bi mladino navdušil za slovenščino ter jo hkrati seznanil z zanimivostmi doma in po svetu, je v Ljubljani julija 1848 začel izdajati prvi slovenski mladinski časopis Vedež, ki je izhajal do konca leta 1850.

Mladinski časopis Vedež, 1849


Na Dunaj je prišel kot narodno zaveden Slovenec ter si je v drugi polovici 19. stoletja ves čas prizadeval za uveljavitev in izpopolnitev slovenskega knjižnega jezika. Zato ga je Janez Trdina imenoval za očeta slovenske olikane konverzacije.
Poleg jezikoslovnih problemov ga je zanimalo tudi ljudsko blago, predvsem šege in navade njegovih belokranjskih rojakov. S svojim delom si je pridobil častno mesto med utemeljitelji slovenske etnološke vede.

Navratilova zapuščina, ki jo hranimo v Belokranjskem muzeju, je skromna, vendar pomembna. Ne nazadnje je bil Navratilov Zapis iz leta 1849 eden prvih predmetov, namenjenih za takrat snujoči se muzej. Točno sto let po njegovem nastanku, leta 1949, ga je muzejskim zanesenjakom podaril Engelbert Gangl. Ta ga je prejel od svojega očeta, njemu pa ga je izročil Anton Navratil, Ivanov brat.

Anton Navratil, foto Heinrich Krapek, okoli 1880, inv. št.: D 020


Tako je dokončno zamenjal lastnika droben, porumenel, 18 listov obsegajoč zvežčič, v katerem Navratil na treh straneh predstavi svojo družino, sledi pa opis metliške zgodovine od leta 1408 dalje. S stališča zdajšnjega poznavanja naše preteklosti gre seveda za skromen prikaz zgodovine v razdobju 440 let, ki ga je bodisi povzel po Valvasorju bodisi zajel iz takratnega nemškega in slovenskega časopisja, ustnega izročila in lastnih doživetij.

Zapis, ki ga je začel in nehal pisati štiriindvajsetletni Ivan Navratil, nas danes verjetno bolj kot zaradi zgodovinskih dejstev pritegne zaradi jezika in pisave, ki je drobna, razločna, nekoliko pentljasta ter kaže na natančnega in preudarnega človeka. Njegov slog je prijetno tekoč, sem in tja rahlo obarvan z lokalizmi in hrvatizmi. Na nekaterih listih je v kasnejših letih, ko mu je rokopis znova prišel v roke, tu in tam še kaj pripisal.

Prelistaj >>>

Zapis je bil prvič objavljen v knjigi Jožeta Dularja Brata Navratila, ki jo je leta 1980 izdalo Belokranjsko muzejsko društvo. Dular ga je opremil z opombami, ki so odlična dopolnitev za razumevanje zapisanega.

Prelistaj >>>

Ime Ivana Navratila, enega najzaslužnejših Metličanov, Belokranjcev in Slovencev, je pozabljeno, zato v Belokranjskem muzeju čutimo dolžnost, da se v Navratilovem letu v občini Metlika poklonimo njegovemu delu in spominu. Osrednji dogodek bo jeseni, ko bomo pripravili strokovni simpozij z uglednimi raziskovalci.

Galerija slik

Zadnje objave

Mon, 16. Jun 2025 at 13:57

0 ogledov

Vabljeni!

Mon, 16. Jun 2025 at 13:53

0 ogledov

Preživite jo z nami!

Wed, 4. Jun 2025 at 09:42

75 ogledov

Vabljeni!
Včeraj zvečer so v Galeriji Kambič odmevale operne arije. Ob odprtju razstave Čipka, odeta v simfonijo, posvečene primadoni Vilmi Bukovec Kambič, nas je v njen operni svet prestavila sopranistka Jerica Steklasa ob spremljavi pianistke Kayoko Ikeda.Pričujoča razstava, ki jo je navdihnilo življenje operne dive, je plod sodelovanja Klekljarske skupine Žnurce iz Trebnjega in Mestnega muzeja Idrija. Na ogled so elegantna oblačila članic društva, dopolnjena z idrijskimi čipkami, sklekljanimi po vzorcih iz zapuščine idrijske mojstrice Zorke Rupnik iz muzejskega depoja.V programu so poleg direktorice Belokranjskega muzeja Andreje Brancelj Bednaršek o zanimivem projektu spregovorile mag. Mirjam Gnezda Bogataj, muzejska svetovalka iz Mestnega muzeja Idrija, in Marija Prosenik, ustanoviteljica Klekljarske skupine Žnurce iz Trebnjega. Razstavo pa sta v duetu odprli županji Občin Trebnje in Metlika, Mateja Povhe in Martina Legan Janžekovič.Razstava je na ogled do 30. avgusta 2025. Prisrčno vabljeni! Foto: Leon Gregorčič

Sat, 17. May 2025 at 14:55

138 ogledov

PROST VSTOP!
Tudi letos vas obMednarodnem dnevu muzejev,v nedeljo, 18. maja 2025,med 10. in 18. urovabimo na brezplačen ogled stalnih in občasne razstave.V Metliškem gradu se lahko ob 10. uri najprej pridružite kustosinji pedagoginji na delavnici za družine V viteški kleti. Vsako polno uro bo projekcija filma Podobe Bele krajine, nadalje pa se boste lahko sprehodili po stalni razstavi Bela krajina v odsevu sedmih tisočletij - Življenje in zapuščina naših prednikov ter razstavi posvečeni zadnjemu graščaku in ustanovitelju požarne obrambe Josipu Savinšku.V Galeriji Kambič si boste lahko poleg stalne razstave Ljubiteljev zaklad ogledali pregledno občasno razstavo Maja Weiss 60!, posvečeno bogati filmski karieri in 60. jubileju režiserke, Metličanke Maje Weiss. Na ogled so tudi avtoričini kratki dokumentarci ter film Varuh meje (2002), s katerim se je vpisala v zgodovino slovenskega filma kot prva režiserka igranega celovečerca.

Mon, 5. May 2025 at 14:37

178 ogledov

Vabljeni!
V Galeriji Kambič je do 7. junija 2025 na ogled razstava, ki je nastala ob 60. jubileju režiserke, Metličanke Maje Weiss.Pregled avtoričine filmografije je nastal ob retrospektivi Maja Weiss 60!, ki jo je med marcem in majem 2025 organizirala Slovenska kinoteka.Režijo je študirala na AGRFT med letoma 1984 in 1988, njena izjemnost pa je bila opažena že v času študija. V svoji štiridesetletni karieri je ustvarila izjemno bogat opus, v zgodovino slovenskega filma pa se je zapisala kot prva režiserka igranega celovečerca Varuh meje (2002). Izredno bogato je tudi njeno ustvarjanje na področju dokumentarnega filma, kjer odstira različne pereče družbenopolitične teme.Njeni filmi so prepotovali svet in prejeli mnoge prestižne domače in mednarodne nagrade.Vir: Slovenska kinotekaVabljeni k ogledu!

Tue, 15. Apr 2025 at 09:36

189 ogledov

Vabljeni!
Teme
200letIvanNavratil BelokranjskiMuzej občasnarazstava Metliškigrad

Prijatelji

Dežela Uskokov

NAJBOLJ OBISKANO

Ivan Navratil: Zapis