Semič

Ponedeljek, 15. maj 2017 ob 17:24

Muzejska hiša Semič
Štefanov trg 7, 8333 Semič

Najava vodenega ogleda za skupine:

e-pošta: tic@kc-semic.si

Semič v dvajsetih slikah in Vinogradniška zbirka

Razstava Semič v dvajsetih slikah je kratka predstavitev življenja na območju Semiča in okoliških krajev skozi zgodovinska obdobja. Besedila, grafične predloge, fotografije in predmeti vodijo obiskovalca od najstarejših ostalin z začetka 5. tisočletja pr. n. št., najdenih v Moverni vasi, preko bolj in manj burnih stoletij v najnovejši čas, vse do ustanovitve samostojne Občine Semič leta 1995.

razstava

Semič v dvajsetih slikah

kratek zgodovinski prikaz

vodja projekta

Andreja Brancelj Bednaršek, Belokranjski muzej Metlika (BMM)

avtorji razstave

dr. Lucija Grahek (1, 2, 3)

Janez Weiss (4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13)

Leon Gregorčič (14, 16)

Alenka Misja (15, 17)

Andreja Brancelj Bednaršek (18, 19, 20)

postavitev razstave in grafično oblikovanje

Jurij Kocuvan, Studio 300

jezikovni pregled

Amidas

prevod

dr. Jaka Jarc

likovna upodobitev tabora

Robert Lozar

risbe

Tamara Korošec

obdelava zemljevidov

Mateja Rihtaršič, Tellus

priprava muzejskih predmetov

Mateja Černič, Ana Gomolj, Ana Plut, Marjetka Sever, Anton Vukšinič

organizacija tehničnih del

Marko Bernik, As invest

Vinogradniška zbirka je z izborom najznačilnejših predmetov, ki so jih uporabljali tukajšnji pridelovalci vina v prvi polovici 20. stoletja, umeščena v sodobno opremljeno degustacijsko klet. Želja je, da skupaj z njo sooblikuje raznoliko ponudbo, ki bo dajala ljudem možnost povezati prijetno druženje z ogledom muzejskih artefaktov.

Center narave Bele krajine

Vsebine Centra narave Bele krajine so predstavljene z upoštevanjem sodobnih muzejskih standardov, interaktivno, izobraževalno, tudi doživljajsko in prilagojeno za ranljive skupine. Obiskovalec se sprehodi skozi geološko preteklost ozemlja današnje Bele krajine in ogled nadaljuje s spoznavanjem pestrosti in bogastva življenja na tem območju. Bela krajina je namreč vroča točka biotske raznolikosti v Sloveniji – državi, ki je glede na površino po bogastvu živih bitij najbogatejša v Evropi. Pomembno poslanstvo razstave je ozaveščati domače prebivalstvo z novimi spoznanji in tako vplivati na vlogo človeka skozi evolucijo prostora in časa v Beli krajini (Misterion, Občina Semič).

Muzejska hiša Semič je odprta v delovnem času TIC-a Semič, za najavljene skupine pa po dogovoru.

Mon, 23. Mar 2020 at 11:03

CENJENI OBISKOVALCI

Wed, 11. Mar 2020 at 09:27

ZAPRTJE RAZSTAV

Thu, 27. Feb 2020 at 10:54

V spomin
Ob stoletnici rojstva Vilme Bukovec Kambič je bila 27. februarja 2020 v Galeriji Kambič v Metliki spominska slovesnost. Ob predstavitvi monografije Vilma Bukovčeva, primadona za vse čase se je z avtorjem knjige Markom Koširjem pogovarjala Andreja Brancelj Bednaršek. Številne obiskovalce prireditve pa je ob spremljavi pianistke Aleksandre Naumovski Potisk z vrhunskim petjem navdušila sopranistka Urška Kastelic.   Vilma Bukovec je bila rojena 27. februarja 1920 v Trebnjem na Dolenjskem. Maturirala je na novomeški gimnaziji in se vpisala na Pravno fakulteto v Ljubljani, hkrati pa na Glasbeni konservatorij in študirala petje pri J. Foedransperg. Na enem izmed predvojnih pevskih tekmovanj, ki jih je organizirala ljubljanska Opera, je zasedla prvo mesto. V letih 1942–43 je bila internirana v Italijo. Študij solopetja je nadaljevala po vrnitvi iz internacije pri prof. A. Darianu in bila na začetku leta 1944 angažirana v zbor ljubljanske Opere. Že po dveh mesecih je debitirala kot solistka z vlogo Siebel v Gounodovem  Faustu. Njena prva glavna vloga je bila Marinka v Prodani nevesti B. Smetane, s katero se je po štiridesetih letih aktivnega petja leta 1982 tudi poslovila z odra ljubljanske Opere in baleta SNG. Umrla je 7. decembra 2016 v Ljubljani, pokopana pa je v Metliki.   Prepela je malodane ves železni operni sopranski repertoar, od najbolj lirskih, kot je Manon v istoimenski Massenetovi operi, do izrazito dramskih vlog, kakršna je Tosca v istoimenski Puccinijevi operi. Največje uspehe pa je doma in v tujini dosegla z vlogami Čo-čo-san, Margarete, Kerubina, Mimi, Marinke, Jenefu, Thais, Salome. Ves povojni čas je bila ena glavnih sopranistk takrat še številčnega solističnega pevskega ansambla Opere in baleta SNG v Ljubljani. Kot solistka je bila redna gostja številnih odrov v Belgiji, Bolgariji, Češkoslovaški, Egiptu, Franciji, na Kitajskem, Poljskem, v Romuniji, Sovjetski zvezi, Španiji. Za svoje delo je prejela številne nagrade in priznanja doma in v tujini, med drugimi Prešernovo nagrado za naslovno vlogo Manon v istoimenski Massenetovi operi (1957) in Prešernovo nagrado za življenjsko delo na področju opernega pevskega poustvarjanja (1982). Nekaj utrinkov s spominske slovesnosti si lahko ogledate v galeriji (foto: Leon Gregorčič).

Stalne razstave Belokranjski muzej

Semič