Lehterna - razsvetljava s svečami in petrolejem
Belokranjski muzej Metlika

Torek, 14. December 2021 ob 10:30

Odpri galerijo

Lehterni

Tako na deželi, kot v obeh belokranjskih mestih, Metliki in Črnomlju, so si na nočnih poteh svetili s svetilkami z lesenim ali pločevinastim ogrodjem, v katerega so bile v utorih vstavljena stekla, notri pa je gorela sveča ali pločevinasta posodica s petrolejem.

Razlog za uporabo zaprtih svetilk zunaj hiše ni bil nič drugega kot požarna varnost – v mestih, kjer so hiše stale tesneje skupaj, je bila nevarnost ognja še toliko večja. Obe mesti sta zato že zgodaj imeli tudi požarno stražo, ki je skrbela, da meščani niso hodili z »nezavarovano svečavo« okoli skednjev in drugih gospodarskih poslopij.

Te svetilke so imenovali loterna (Krasinec, Adlešiči), leterna (Lokvica, Semič, Dragatuš), lehterna (Metlika, Stari trg), lampa (Otovec) ali lampaš (Preloka, Bojanci, Marindol). Sveče zanje so nekateri vaščani delali sami, lojene – iz ovčjega in govejega loja, medtem ko so voščene sveče, te so bile tudi veliko boljše, ulivali predvsem čebelarji. S petrolejem, ki se je v razsvetljavi pričel uveljavljati okoli leta 1870, pa so svetili le v premožnejših hišah. Smrdljivo olje, kot so mu rekli na Božakovem, je bilo za kmeta razkošje in so z njim svetili le v prav nujni potrebi. Še celo malo pred drugo svetovno vojno je moral za liter petroleja v trgovinah, kjer so prejemali plačilo tudi v naturalijah, dati 42 jajc.


				Lehterni			Lehterni

Vir: Svetila v Beli krajini, Belokranjski muzej Metlika, 1995

Foto: Janez Pukšič

<< Naprej v preteklost - #veselimuzej

Galerija slik

Zadnje objave

Mon, 16. Jun 2025 at 13:57

0 ogledov

Vabljeni!

Mon, 16. Jun 2025 at 13:53

0 ogledov

Preživite jo z nami!

Wed, 4. Jun 2025 at 09:42

75 ogledov

Vabljeni!
Včeraj zvečer so v Galeriji Kambič odmevale operne arije. Ob odprtju razstave Čipka, odeta v simfonijo, posvečene primadoni Vilmi Bukovec Kambič, nas je v njen operni svet prestavila sopranistka Jerica Steklasa ob spremljavi pianistke Kayoko Ikeda.Pričujoča razstava, ki jo je navdihnilo življenje operne dive, je plod sodelovanja Klekljarske skupine Žnurce iz Trebnjega in Mestnega muzeja Idrija. Na ogled so elegantna oblačila članic društva, dopolnjena z idrijskimi čipkami, sklekljanimi po vzorcih iz zapuščine idrijske mojstrice Zorke Rupnik iz muzejskega depoja.V programu so poleg direktorice Belokranjskega muzeja Andreje Brancelj Bednaršek o zanimivem projektu spregovorile mag. Mirjam Gnezda Bogataj, muzejska svetovalka iz Mestnega muzeja Idrija, in Marija Prosenik, ustanoviteljica Klekljarske skupine Žnurce iz Trebnjega. Razstavo pa sta v duetu odprli županji Občin Trebnje in Metlika, Mateja Povhe in Martina Legan Janžekovič.Razstava je na ogled do 30. avgusta 2025. Prisrčno vabljeni! Foto: Leon Gregorčič

Sat, 17. May 2025 at 14:55

138 ogledov

PROST VSTOP!
Tudi letos vas obMednarodnem dnevu muzejev,v nedeljo, 18. maja 2025,med 10. in 18. urovabimo na brezplačen ogled stalnih in občasne razstave.V Metliškem gradu se lahko ob 10. uri najprej pridružite kustosinji pedagoginji na delavnici za družine V viteški kleti. Vsako polno uro bo projekcija filma Podobe Bele krajine, nadalje pa se boste lahko sprehodili po stalni razstavi Bela krajina v odsevu sedmih tisočletij - Življenje in zapuščina naših prednikov ter razstavi posvečeni zadnjemu graščaku in ustanovitelju požarne obrambe Josipu Savinšku.V Galeriji Kambič si boste lahko poleg stalne razstave Ljubiteljev zaklad ogledali pregledno občasno razstavo Maja Weiss 60!, posvečeno bogati filmski karieri in 60. jubileju režiserke, Metličanke Maje Weiss. Na ogled so tudi avtoričini kratki dokumentarci ter film Varuh meje (2002), s katerim se je vpisala v zgodovino slovenskega filma kot prva režiserka igranega celovečerca.

Mon, 5. May 2025 at 14:37

178 ogledov

Vabljeni!
V Galeriji Kambič je do 7. junija 2025 na ogled razstava, ki je nastala ob 60. jubileju režiserke, Metličanke Maje Weiss.Pregled avtoričine filmografije je nastal ob retrospektivi Maja Weiss 60!, ki jo je med marcem in majem 2025 organizirala Slovenska kinoteka.Režijo je študirala na AGRFT med letoma 1984 in 1988, njena izjemnost pa je bila opažena že v času študija. V svoji štiridesetletni karieri je ustvarila izjemno bogat opus, v zgodovino slovenskega filma pa se je zapisala kot prva režiserka igranega celovečerca Varuh meje (2002). Izredno bogato je tudi njeno ustvarjanje na področju dokumentarnega filma, kjer odstira različne pereče družbenopolitične teme.Njeni filmi so prepotovali svet in prejeli mnoge prestižne domače in mednarodne nagrade.Vir: Slovenska kinotekaVabljeni k ogledu!

Tue, 15. Apr 2025 at 09:36

189 ogledov

Vabljeni!
Teme
Muzej na spletu

Prijatelji

Dežela Uskokov

NAJBOLJ OBISKANO

Lehterna - razsvetljava s svečami in petrolejem