Električna luč
Belokranjski muzej Metlika

Torek, 14. December 2021 ob 10:43

Odpri galerijo

Večna luč 2. polovica 18. stoletja, rokoko posrebrena pločevina; v. / h. 62 cm inv. št.: GK 1446

Jeseni 1923 je tudi v Metliki končno zagorela elektrika, za katero je skrbela privatna kalorična elektrarna Janeza Nemaniča iz Čuril. Sprva so si jo napeljali le redki zasebniki, medtem ko je po cestah in trgih lampist še vedno nažigal petrolejke. In kako prav so imeli mestni očetje, da se niso prenaglili.  Elektrarna je namreč zašla v denarne težave in prenehala obratovati, meščani pa so se kaj kmalu vrnili k petrolejkam.

Električna luč v Metliki je znova zagorela leta 1931, ko je bil napeljan daljnovod iz hrvaškega Ozlja. Takrat so odstranili tudi cestne petrolejke in jih nadomestili z električnimi svetilkami, hkrati pa je bil ob službo zadnji metliški lampist Ivan Barbič.

Po drugi svetovni vojni je nova luč dosegla velik razmah in elektrificirana je bila ena vas za drugo. Do leta 1954 so v metliški občini, ki zajema mesto in 59 vasi, dobila električno luč vsa naselja.

Marsikdo je takrat, ko mu je v hiši zagorela električna žarnica, simbolično razbil na hišnem pragu petrolejko. Čisto praktično pa so se nekateri lotili predelav svetil »stare« razsvetljave.

Čudoviti primerki danes dopolnjujejo podobo Galerije Kambič in jih najdete tudi v novem galerijskem katalogu Ljubiteljev zaklad. Večne luči iz obdobja empira (1800 - 1815) ali pa kristalni lestenci iz sredine 19. stoletja nedvomno niso bili zasnovani za obdobje elektrifikacije. A zavreči nekaj tako lepega in dragocenega je še danes nepojmljivo, zato človeška iznajdljivost, pa tudi varčnost, ne pozna meja. Po lestencih so tako napeljali žice, v tulce za sveče namestili žarnice in že je zasvetila »nova« luč.


				Lestenec<br>
sredina 19. stoletja<br>
brezbarvno in barvno kristalno steklo, medenina ; v. / h. 96 cm<br>
inv. št.: GK 1440			Lestenec
sredina 19. stoletja
brezbarvno in barvno kristalno steklo, medenina ; v. / h. 96 cm
inv. št.: GK 1440

Vir: Svetila v Beli krajini, Belokranjski muzej Metlika, 1995; Ljubiteljev zaklad, Zbirka akademika prof. dr. Vinka Kambiča in primadone Vilme Bukovec, Belokranjski muzej Metlika, 2021

Foto: Borut Peterlin

<< Naprej v preteklost - #veselimuzej

Galerija slik

Zadnje objave

Mon, 18. Sep 2023 at 08:18

35 ogledov

Odkritje spominske plošče ZVONKU RUSU

Fri, 28. Jul 2023 at 10:13

123 ogledov

Popestrite si počitniške dni

Mon, 12. Jun 2023 at 10:34

157 ogledov

Vabljeni!

Mon, 22. May 2023 at 09:12

246 ogledov

Vabljeni!
Združenje zgodovinskih mest Slovenije je v sodelovanju s Slovenskimi železnicami in Skupnostjo muzejev Slovenije pripravilo oglaševalsko kampanjo Z vlakom po kulturo! V zgodovinska mesta Slovenije.S kampanjo želijo spodbuditi turistični obisk zgodovinskih mest in njihovih kulturnih znamenitosti z uporabo javnega prevoza*. Ob predložitvi vozovnice Slovenskih železnic, veljavne na dan obiska, ob predložitvi potrdila, izdanega na podlagi veljavne IJPP kartice, ali nove vseslovenske vozovnice boste deležni 20-odstotnega popusta na redne cene vstopnic v kulturne ustanove.V akciji sodeluje tudi Belokranjski muzej ter več kot 60 izjemnih lokacij dediščine katerih nabor si lahko ogledate tukaj in načrtujete svoje kulturno doživetje zgodovinskih mest Slovenije.Vabljeni po kulturo!*Kljub temu, da kampanja nosi naslov »Z vlakom v zgodovinska mesta«, bodo vanjo vključena tudi mesta brez železniške povezave. Popust se lahko unovči tudi ob predložitvi potrdila, prejetega na podlagi veljavne kartice IJPP, ki se uporablja tako za prevoz z vlakom kot za avtobusne prevoze.

Fri, 12. May 2023 at 10:01

185 ogledov

VABLJENI!

Thu, 30. Mar 2023 at 14:26

372 ogledov

Belokranjske pisanice
Leta 2003 je Unesco sprejel Konvencijo o varovanju nesnovne kulturne dediščine, ki jo je Republika Slovenija ratificirala leta 2008. Od takrat nastaja Register nesnovne kulturne dediščine Slovenije, v katerega je vpisanih tudi nekaj enot z območja Bele krajine.Včerajšnjo, 5. april 2023, predstavitev prenovljene razstave Belokranjske pisanice, ki bo namenjena za gostovanja, smo pospremili z glasbo, pijačo in jedačo. A ne katerokoli, pridružili so se nam namreč nosilci enot, vpisanih v Register nesnovne kulturne dediščine. Članice in člani Metliške folklorne skupine Ivan Navratil ohranjajo Vuzemske plese in igre v Metliki, Društvo kmečkih žena skrbi, da se bo ohranila tradicija priprave belokranjske pogače ter proste in belokranjske povitice, člani Soseske Drašiči, posebne oblike vaške samouprave, pa so postregli s soseskim vinom 54 gospodarjev.Razstava bo na ogled še ves praznični konec tedna (do ponedeljka, 10. aprila), zato prisrčno vabljeni na ogled in predah od praznične mize.
Teme
Muzej na spletu

Prijatelji

Dežela Uskokov

NAJBOLJ OBISKANO

Električna luč