Zbirka novejše zgodovine se je razvila iz stalne razstave Bela krajina v narodnoosvobodilnem boju, ki je bila leta 1951 postavljena v Mestni hiši v Metliki. Pozneje je bila premeščena na razstavo v Metliški grad in leta 1976 prenovljena, popolnoma novo podobo pa je dobila leta 1996. V zbirko so uvrščeni predmeti, ki se nanašajo na delavsko gibanje in čas narodnoosvobodilne vojne. Zbirka kaže zgodovino pokrajine in življenje ljudi v Beli krajini v 20. stoletju.
NAPISNA TABLA - IZVESEK
Okoli leta 1935, Metlika
Inv. št.: 2817
Prodaja tobaka in cigaret je bila vedno državni monopol. Le-te so prodajali v trgovinah, označenih s posebnimi napisnimi tablami. Za Kraljevino Jugoslavijo so jih izdelovali v tvrdki (podjetju) A. Western, d.d. v Celju. Napis »PRODAJA TOBAKA« je bil v latinici in cirilici na obeh straneh. Napisna tabla je iz emajliranje pločevine, pritrjene na železen nosilec.Foto: Branko Babić
ITALIJANSKA NAPISNA TABLA
1941, Gradac
Inv. št.: P 23.
Po umiku nemških okupacijskih enot 26. aprila 1941 je Belo krajino zasedla italijanska vojska, ki je ves čas okupacije v pokrajini štela okoli 6000 mož. Glavnino je sestavljal pehotni polk »Como« iz divizije »Isonzo«. Po proglasitvi Ljubljanske pokrajine je bila vzpostavljena tudi civilna okupacijska oblast. Napisne table na uradih so bile v italijanskem in slovenskem jeziku, okrašene z grbom Kraljevine Italije.
Foto: Branko Babić
ŽENSKA TABORIŠČNA BLUZA
1944, Ravensbrück, Metlika
Inv. št.: P 445
Med drugo svetovno vojno je bilo interniranih in na prisilno delo odpeljanih 2378 Belokranjcev. Največ v italijanska koncentracijska taborišča, nekaj pa tudi v nemška. Betka Tavčar iz Metlike je bila v nemškem Ravensbrücku, od koder je njena progasta taboriščna bluza z oznakama J in 38192.Foto: Branko Babić
ŠOLSKI ŠESTILI
1944, Metlika, Čurile
Inv. št.: P 6 in P7.
Leta 1944 je bilo na osvobojenem ozemlju v Beli krajini obnovljeno osnovno šolstvo. V 65 belokranjskih osnovnih šolah je poučevalo 77 učiteljev in učiteljic, dve učiteljici za ženska ročna dela in devet pomožnih učiteljev. Šolske pripomočke, kot sta leseni šestili, so učenci največkrat izdelali sami iz materiala, ki je bil pri roki.
Foto: Branko Babić
PARTIZANSKA KAPA
1944, Semič
Inv. št.: 2818.
Partizanska kapa je iz zelenega angleškega blaga s kovinsko zvezdo je bila last doktorja splošne medicine Alojza Mihelčiča (1907 - 1974). Rojen je bil v Vavpči vasi v Beli krajini, med NOB pa je bil partizanski zdravnik. Po vojni je ostal zvest poklicu, služboval je v Metliki in Črnomlju, življenjsko po je sklenil v Novem mestu.
Foto: Branko Babić